„Obnažiť znamená prijať (sa)“ – rozhovor so Srdcom nahé

Janka alebo ako Srdcom nahé je projekt, ktorý loví hlbiny srdca a vynáša všetko na povrch. Odhalené, priamo, bez pretvárky. Prostredníctvom slov a ilustrácii zanechá zaručene jemný dotyk na srdci. Otvorene v dnešnom rozhovore sme sa porozprávali o vzniku projektu ale aj o tom, do akej miery ovplyvňuje autorku viera, v tom, čo tvorí.

1. Predstav sa v krátkosti čitateľom, kto si a za akého človeka sa považuješ?

Začnem tým, že som Jana. Mám 21 rokov a venujem sa ilustrácii a písaniu poézie. Už sú to 2 roky, čo som začala zverejňovať svoju tvorbu aj na sociálne siete pod názvom Srdcom nahé. Som divoká, bojím sa hĺbky a zároveň ju milujem, pretože tam vzniká autentickosť. Učím sa byť nahá srdcom. 

2. Keď sa pozrieš do minulosti, čo bolo spúšťačom tvojho kreatívneho „JA“

Keď som bola malá, písala som básne. No prišli roky, ktoré boli aj temné a zabudla som, že niečo také dokážem. Vrátilo sa to opäť, kedy som nevedela svoju zlomenosť a tvrdosť srdca vyjadriť slovami či slzami. Začala som písať a písať, a všetko sa to začalo vylievať.  A tam som objavila aj Jeho zámer s týmto darom. Po čase som vnímala, že to mám zdieľať verejne. Že táto nahota srdca nemá ostať len pred Pánom Bohom, ale aj pred ľuďmi, ktorí sa sami potrebujú pred sebou odhaliť. 

3. V tvojej tvorbe „odhaľuješ“ svoje ženské srdce a vzťah s Bohom. Aké boli tvoje kroky k (seba)prijatiu osobnosti, ktorou dnes si ?

Aj po tom, čo som uverila, som samú seba hľadala roky. Snažila som sa odísť z neodpustenia, zo sebanenávisti, z klamstiev o sebe samej, no márne. Prišiel stále nový imidž, stále nové nastavenie pred ľuďmi, stále nové idoly, prebíjala som sa cez to všetko vlastnou silou. Neuvedomovala som si, že zakladám svoju identitu na nepodstatných veciach a zároveň zabúdam na to podstatné. A teraz, keď sa pozriem spätne, som vďačná za to. Vo viere som našla uzdravenie, začala som meniť pohľad na seba samú, ale všetko, to šlo cez to, že som pozerala na Neho. Poslušnosť Jeho pravde Mu dovolila pracovať na mne. A On ešte stále neprestal. :))

4. Máš nejaké ženské vzory, ktoré ťa vedú, inšpirujú ?

Mám okolo seba veľa žien, ktoré ma učia ako ňou byť. Biblia nám tiež ponúka inšpiratívne ženy, ktoré sa neboja hovoriť o svojej viere do hĺbky, a vyznačujú sa prívlastkami ako napríklad za mňa veľmi obľúbená odvážna Judita, očarujúca Ester, alebo spravodlivá Debora… Všetky tieto ženy hovoria o poslušnosti plánu a zámeru, ktoré pre nich mal Boh pripravený. Veľkou inšpiráciou je pre mňa aj Kathryn Kuhlman – evanjelizátorka, ktorá celý svoj život zasvätila Bohu a službe uzdravovania.

5. Čo robíš, ked cítiš tlak z okolia alebo prežívaš tažší čas, zvykneš svoje pocity dávať na papier ?

Naučila som sa, že písanie nie je o písaní, je to o otváraní srdca.  Je zbytočné zatajovať, schovávať svoje emócie a myšlienky, On pozná srdce a všetky detaily. Keď je čas, kedy to nedokážem, učí ma to dávať na papier. 

6. Ako nakopávaš svoju kreativitu? Čo ťa v tvorbe najviac inšpiruje ?

Je krásne žiť dobrodružne každý deň, ale ako hľadať zlato vo všedných dňoch? Môžeš byť kdekoľvek.  No podstatné je zaloviť na hlbinu, hĺbka je v nás! Čerpať zo bezodnej studnice ale najprv otvoriť si srdce. Páči sa mi ako je v Biblii v Knihe zjavení 4:1 napísané: “Vystúp sem hore. . .” Môžeš byť kdekoľvek, ale vystúp hore. V nahote. Tam sa to všetko rodí.

7. Čomu sa venuješ vo svojom voľnom čase ?

Stále sa “zdokonaľujem” v ilustrovaní, vo vymýšľaní ako svoje obrazy v hlave namaľovať, a mám rada dlhé prechádzky so slúchadlami v ušiach, čas s Bohom a čas s priateľmi. Niekedy musím aj variť a upratať, taký je život. 

Janku aka Srdcom nahé nájdete aj s celou jej tvorbou na Instagrame.