monochrome photo of couple holding hands
BLOG VZŤAHY

5 tipov ako prekonať komunikačné bariéry vo vzťahu

Komunikácia je základ dobre fungujúcich vzťahov. Aby vzťah napredoval, potrebujeme sa naučiť nielen komunikovať medzi sebou ale sa aj navzájom počúvať.

Najväčším komunikačným problémom je to, keď spolu nekomunikujeme.

Veľakrát komunikácia zlyháva na tom, ak sme my alebo partner doslova zablokovaní hnevom alebo zatrpknutosťou a neochotou vypočuť si toho druhého. Prípadne nevieme jasne a zreteľne vyjadrovať sa, zadržiavame informácie, alebo v návale emócií zvýšime hlas, kde použijeme rôzne expresívne slová, ktoré ešte viac „pochovajú“ ochotu komunikovať.

bouquet of roses placed on table

Ako prekonať tieto komunikačné bariéry ?

Tu je zopár tipov, ako na to:

VYPOČUŤ SI NÁZOR

Pre efektívnu komunikáciu je dôležité vnímať aj názory toho druhého a pokúsiť sa pochopiť logiku, ktorú v nich vidí váš partner. Ak si nájdete čas na to, aby ste si vypočuli a spracovali, čo druhá osoba hovorí, lepšie pochopíte celý koncept a partner bude rovnako chápať aj vás.

Dobrá komunikácia stojí a padá pri načúvaní.

NEOBVIŇOVAŤ TOHO DRUHÉHO

„To ty za to môžeš… To kvôli tebe….“ – rozhovor na úrovni „malého škôlkara“ určite poznáte.

Vo vzťahu je dôležité pozerať sa na komunikačný problém spoločne. Používať slovo „my“ namiesto ukazovania „ty“ a „ja“. Nesnažiť sa celý problém situácie zvaliť len na toho druhého.

Jeden prst na ruke ukazuje smerom na druhého, ale ostatné štyri prsty vždy ukážu smerom na vás 😉

DEFENZÍVNE SPRÁVANIE BOKOM

Osobný rozhovor je jedným z najefektívnejších spôsobov komunikácie vo vzťahu. Pri komunikácii je preto dôležité dávať si pozor aj na neverbálne znaky ako je postoj tela, držanie rúk, očný kontakt, vzdialenosť… ktoré vás rýchlo odhalia.

Udržiavajte preto očný kontakt a nenechajte emócie aby ovládali slová. Neskáčte si do reči a vypočujte si pohľad, aby sa komunikačný problém čo najrýchlejšie vyriešil.

ÚCTIVE SPRÁVANIE

Pamätať si vždy, že láska je vždy nad pravdou. Tu nejde o to, kto má/nemá pravdu ide o vzájomnú úctu a vyriešenie komunikačnej bariéry a nepochopenia pohľadu toho druhého.

SNAHA O NÁPRAVU

Vedieť sa ospravedlniť, je veľmi liečivé pre vzťah. Prijať zodpovednosť je prejav zrelosti a tak by to malo vo vzťahoch fungovať. Sľúbiť si, že obaja popracujete na tom, aby váš vzťah prosperoval a naučíte sa vzájomne počúvať.

Ak nevieme počúvať, mali by sme sa to naučiť tým, že budeme venovať maximálnu pozornosť a sústredenie svojmu partnerovi čo hovorí. Riešením je nájsť si čas na rozhovory, prechádzky v prírode, vcítiť sa do pohľadu toho druhého – budovať vzťah.

Ak komunikácia vo vzťahu nie je, potom to nemá význam. Potrebujeme komunikovať medzi sebou v úcte a v láske. Bez toho je to vždy iba hádka, ktorá nič nevyrieši iba zraní toho druhého.

Spušťáme čoskoro novinku s názvom Tajomstvo šťastných vzťahov. Ak ťa zaujímajú bližšie informácie, vyplň tento formulár a my sa ti spätne ozveme v e-maili a získaš k tomu aj tento pracovný zošit.

Mám záujem o tento pracovný zošit, pošlite mi bližšie informácie:

*zakliknutím tlačidla vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich osobných údajov. Viac na https://www.kreativnalaska.sk/ochrana-sukromia

Mohlo by sa vám tiež páčiť...