Maj sa rada!

Už v úvode chcem napísať, že pred rokom by som v živote nepovedala, že práve ja budem písať Tebe o sebaláske. Akoby som predsa mohla písať o niečom takom, čo som nepoznala? Človek nedokonalý s chybami, medzerami vo vedomostiach, slabosťou v charaktere, kilami navyše, celulitídou a neposlušnými vlasmi. A taktiež milá, empatická, nebojácna s peknými veľkými očami a dlhými nohami. Zvláštne. Nad kategóriou pozitív o sebe, som sa nielenže zamyslela dlhšie, ale som aj vážila každé jedno slovo. Ako keby sme na seba mohli nekontrolovateľne hádzať špinu, ale pochvala je už niečo nepokorné až namyslené. Spoločnosť nám ukazuje, ako je zlé až namyslené prijímať komplimenty. Dlhé roky som si myslela, že na pochvalu „si krásna“ mám odpovedať „ale čosi“ namiesto „ďakujem“.

Ale to len na úvod. Iné som chcela.

ŽIVOT NIE JE SÚŤAŽOU KRÁSY, ANI OLYMPIÁDOU A ANI VEDOMOSTNOU HROU. A to je super! V živote ide o viac, ako o to, kto bude lepšie vyzerať v plavkách na nejakom kúpalisku, alebo hocikde inde. Či ma niekto dokonalú pleť, alebo je múdry vo všetkom…

Ide o lásku, pokoj a smiech. Ide o číru radosť zo života.

Dôležitý bod, ktorý ma smeruje k radosti je prijatie toho, že mám právo mať sa rada. Nie, až keď budem taká a onaká. Nie, až keď schudnem….

Teraz ! V tomto momente.

Či mám na sebe najkrajšie šaty a skvelý mejkap alebo sedím v starom tričku s drdolom na hlave a píšem tento článok. Mám na to právo. Bez toho, aby som sťahovala brucho v zrkadle alebo sa jednoducho nevedela zapojiť do práve preberanej ekonomickej téme pri priateľoch, pretože som nenalíčená.

Prijať samého seba je predsa vidieť seba dokonalo. Prijať seba samého aj s nedokonalosťami bez úmorného trápenia presviedčať všetkých dookola vrátane seba samého ako je všetko OK a super a bez problémov. Skrátka mať sa rada bez podmienok. Prijať sa. Tak ako prijímame stereotypné veci ako je nebo modré či paradajka červená. Jednoducho to tak je. Bez zbytočného polemizovania, prečo to nemôže byť naopak. Prosto a jednoducho to tak je a je to skvelé.

Nemusíš byť vo všetkom najlepšia. Dokonca nemusíš byť najlepšia v ničom. A predsa si dosť, predsa si potrebná pre tento svet. Svet potrebuje šťastných ľudí, radostných ľudí, ochotných podať ruku a láskou meniť svet.

Ľudom, ktorým pomáhaš a si tu pre nich je úplne jedno, či to dievča, ktoré tak obdivuješ na instagrame malo užší pás ako Ty. Ver mi, že tvoji priatelia ťa oveľa radšej uvidia s úsmevom na tvári, ako smutnú z toho, že si sa do tých pekných riflí minulý týždeň v obchode nevošla. Kolegovia či spolužiaci ťa do témy uvedú bez toho, aby si o Tebe čokoľvek pomysleli, takže sa tým nemusíš trápiť ešte dva týždne, pretože život nie je vedomostná súťaž. Nemusíš vedieť všetko.

Postupne sa zbavujme navzájom svojich vymyslených zlyhaní, navzájom sa pochváľme čo vidíme pekné na iných ale aj na sebe. Zbytočne nepoukazujme na chyby iných. Usmievajme sa na seba navzájom, na takých akými sme v tomto momente. Ver tomu, že skutočná krása sa vyplavuje z vnútra. Žiariš, keď máš lásku v srdci k sebe aj ostatným.

Život nie je dokonala titulná stránka, kde človek vyzerá dokonale bez chybičky…. a dokonca ani nie recenzia, kde za kladný názor dostávaš body…

Život je kniha, ktorú píšeme my sami. Je len na nás, čo bude vyžarovať z nej. Preto sa nezabudni dnes pozrieť do zrkadla a vymenuj všetky veci, ktoré na sebe miluješ.

Autor textu: Katarína Ihnátová