BLOG ROZHOVORY

„Nečakajte na správny deň, správne farby i kvalitne plátno.“ – rozhovor s umelkyňou Andreou Príbytnou Klimo

fotografia: ©Miňo Debnár

Naši čitatelia by radi niečo o tebe vedeli. Predstav sa nám v krátkosti, kto si, kde si študovala a ako si sa dostala k tomu, čo dnes robíš.

Moje meno je Andrea Príbytná Klimo, mám 29 rokov a pochádzam z východného Slovenska. Momentálne tvorím a žijem spolu s manželom v Belgicku. Študovala som na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave. O povolaní maliarky som v detstve a ani počas gymnaziálnych štúdii nepremýšľala. V ateliéri maliara Miroslava Capovčáka, som sa počas dvoch rokov pripravovala na umelecké talentové skúšky pre štúdium architektúry. Toto umelecké prostredie zanechalo vo mne silný dojem. Vznikali moje prvé kresby, a postupom času i maľby. Už počas štúdia na univerzite som absolvovala samostatné a skupinové výstavy, či umelecké kurzy. Inšpiratívnou osobnosťou bol pre mňa vedúci mojej diplomovej prace, pán architekt a maliar Andrej Botek. Keď som videla jeho unikátne obrazy, vedela som, že mojim životným smerovaním je jednoznačne maľba.


Aké prekážky ťa sprevádzali na ceste za tvojím snom – stať sa umelcom a maľovať obrazy?

Na ceste za umením ma prekážka čakala skôr, než som držala štetec v ruke. Ako študentka som túžila maľovať obrazy, ale platná a farby boli pre mňa drahé. Išla som teda do obchodu s potravinami, vypýtala si zopár kartónových krabích, a v oddelení písacích potrieb kúpila farby. To bol úspešný začiatok. Skutočné prekážky alebo výzvy, ktorým som čelila na ceste umenia, boli moje vlastné chyby. Robiť chyby je ľudské a niekedy priam potrebné. Niektoré nás posúvajú vpred a iné zase dokážu zastaviť. Pochopila som, že mať niekoho, kto ma vie na mojej ceste nasmerovať, povzbudiť a upozorniť, je nesmierne kľúčové.


Kde nachádzaš všetku inšpiráciu ? 

Inšpiráciu čerpám z cestovania, príbehov ľudí vôkol mňa, ako aj z toho svojho. Rada pracujem s veršami Biblie, ktoré sú akýmsi východiskovým bodom pre koncept mojich obrazov. Inšpirácia mi pomáha tvoriť kontinuálne.


Aké rozdiely vidíš vo vnímaní maľby tu na Slovensku a v krajinách v ktorých si doteraz žila a mala možnosť aj tam vystavovať svoje diela ?

Okrem Slovenska som mala možnosť žiť a vystaviť svoje diela v Kalifornii, Rusku a čoskoro aj na veľtrhu umenia v Belgicku. Dané rozdiely vnímam v tom, ako je spoločnosť vžitá s umením v jednotlivých krajinách. Predošlý vývoj umenia a rozmach zberateľstva výrazne ovplyvňuje to, ako je súčasne umenie vnímane dnes. V Rusku som s manželom navštívila svetovú Štátnu Tretiakovskú galériu, Štátne múzeum výtvarných umení A. S. Puškina či menšie galérie súčasných ruských maliarov. Uvedomili sme si, že umenie je jedna z prvých vecí, ktoré vám odporučia pri návšteve Moskvy. Budú galérie tie prvé miesta, ktoré odporučíme priateľom zo zahraničia pri návšteve Slovenska?
Ako dnes vnímaš hodnotu svojho umenia?

Čo by si odporučila začínajúcim umelcom, ktorí sa vydali na cestu za umením?

Hodnotným sa stáva pre mňa to, do čoho investujem čas, peniaze a svoje úsilie. Tvorba obrazov sa stala pre mňa zameraním, pre ktoré som bola ochotná upustiť od ostatných aktivít. To robí z môjho umenia hodnotné umenie. V rámci finančnej a umeleckej hodnoty, sa moje diela neustále vyvíjajú. Začínajúcim umelcom by som odporučila nájsť si dobrého mentora alebo učiteľa kresby. Nečakajte na správny deň, správne farby i kvalitne plátno. Najlepší deň na maľbu je dnes. Buďte hrdí na každé vaše dielo. Dokonca aj na také, ktoré sa nevydarí, lebo je prípravou na to ďalšie.


Kým si chcela byť keď si bola dieťa? Aký je tvoj ešte nesplnený sen ? (ak to nie je tajomstvom 😉)

To je moja najobľúbenejšia otázka. Túžila som byť speváčkou, ale keďže spievať neviem, maľujem tak ako by som spievala. Každým novým obrazom túžim vyjadriť Bohu vďaku za talent, ktorý mi dal. Mojim ešte nesplneným snom, je previesť sa na sobom záprahu po zasneženej tajge.


Čo by si odkázala čitateľom tohto blogu ? 

Náš život sa nám niekedy môže zdať nudný a sny nedosiahnuteľné. Stáva sa pre nás ľahšie veriť v príbeh toho druhého. Čitateľom by som preto chcela odkázať, verte vo svoj vlastný príbeh a objavte potenciál hlavnej postavy, ktorou ste vy sami.

Ďakujem tímu Kreatívna láska za túto príjemnú možnosť rozhovoru, a čitateľom prajem všetko dobré.


Aj my ďakujeme Andrejke za povzbudivé slová a prajeme jej veľa tvorivých chvíľ ♥ Andrejku môžete nájsť na sociálnych sieťach, kde ju môžete odmeniť sledovaním, lajkom a podporiť aj kúpou krásnych diel, ktoré vytvára od srdca:

Mohlo by sa vám tiež páčiť...