red rose on calendar
BLOG ODPORÚČAME

Viete ako vznikol deň zaľúbených – sviatok sv. Valentína?

Sú dva typy ľudí – tí, ktorí lásku oslavujú aj na sviatok Valentína a tí, ktorí sú odporcami gýčového slávenia lásky práve v tento deň.

14. február je pre mňa osobne v prvom rade sviatok lásky, ktorý si treba pripomínať, či už sme alebo nie sme vo vzťahu.

Ako vôbec tento sviatok vznikol ?

Pôvod Valentínského dňa má korene až do 3 storočia, odvtedy sa traduje legenda o svätom Valentínovi, ktorý žil za čias vlády cisára Claudia II. a pôsobil ako rímsky kňaz. Tento cisár často viedol vojny a rímski muži neradi vstupovali do vojska a práve ženatých mužov nepovažovali za moc dobrých bojovníkov. Preto cisár zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín aj napriek prísnemu rozkazu tajne sobášil páry, avšak cisár to zistil a uväznil Valentína do žalára a odsúdil ho na trest smrti a to všetko sa malo udiať 14. februára 296 n.l.

Pred svojou smrťou napísal Valentín ľúbostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. Asi takto vzniklo prvé valentínske prianie na svete  Valentína – rímskeho kňaza vyhlásili za svätého a odvtedy je patrónom všetkých zaľúbených a jeho posolstvo lásky sa dodnes šíri po svete.

Tento deň je tiež obľúbený a vhodný na deň zásnub alebo na uzavretie sobáša.

Jednotlivé krajiny na svete slávia tento sviatok rôzne a prikladajú mu dôležitosť. Napríklad v Španielsku kladú dôraz na slávnostnú romantickú večeru pri sviečkach, v Taliansku si zaľúbenci rozdávajú sladkosti, vo Francúzsku sa ujali pohľadnice známe ako valentínky spolu s kyticami ruží. V Portugalsku devy vyšívajú svojím drahým vreckovky a v iných krajinách sa slávi rôzne, niekde aj v iný deň, napríklad v Brazílii, kde pripadá deň zaľúbených na 12. júna.

crop faceless man making proposal and presenting ring to girlfriend

Na Slovensku sa stále Valentín pokladá za komerčný sviatok, ktorý si získava obľubu čoraz viac. Najčastejšie Slováci darujú svojím polovičkám kvety, sladkosti alebo nejakú drobnosť.

Aj my sme si pre vás pripravili zopár skromných ale za to praktických tipov na darček pre vašich milovaných. Okrem kvetov a šperkov viete svoju milovanú polovičku potešiť aj inak a to originálnym praktickým kúskom zo slovenskej tvorby, ktorý nesie posolstvo lásky.

1. DARČEKOVÝ POUKAZ NA RANDE FOTENIE

Darujte svojej polovičke zážitok v podobe rande fotenia. Zvečnite si tak vašu lásku v podobe kreatívnych portrétnych fotografií, ktoré vám s radosťou vyhotovíme.
Aktuálne máme na fotenie 50% zľavu, ktorá potrvá len do 14.2.2024!

2. PRAKTICKÉ DARČEKY pre ňu

Praktické darčeky, ktoré nielen potešia ale sa aj využijú na dobré veci. Či už podarujete pekné tričko, originálnu plátenku alebo motivačný plánovač – zaručene ju tým potešíte, pretože my ženy milujeme všetku mužskú pozornosť a keď nás prekvapíte niečím originálnym a pekným.

Tak nech sa páči, je z čoho vyberať, a ak nebudete vedieť rady, napíšte nám a poradíme Vám 🙂

3. PERSONALIZOVANÉ DARČEKY

Navrhnite si vlastné hrnčeky s vašimi menami, s obľúbenou hláškou alebo citátom. Kreativite sa medze nekladú a do Valentína ešte stíhate 😉

Nezabudnite pri nákupe použiť aj 10% zľavový kupón !

*platí len na nezľavnený tovar

Mohlo by sa vám tiež páčiť...